W czwartek w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Koluszkach odbyło się spotkanie organizowane przez nasze stowarzyszenie w ramach obchodów 160 rocznicy powstania styczniowego. Spotkanie poprowadził Mateusz Jaśkiewicz. Gościliśmy Dominika Trojaka oraz Michała Rzeźnika z Muzeum im. Leokadii Marciniak w Gałkowie Dużym, którzy opowiedzieli o lokalnych wydarzeniach powstania, jak również życiorys Pawła Ganier d’Aubin, dowódcy kosynierów wojsk powstańczych. Obejrzeliśmy film przedstawiający tegoroczne rekonstrukcje bitew powstania, a panowie z muzeum podzielili się swoimi przeżyciami z inscenizacji. Adrian Kut przedstawił oraz podsumował projekt „Śladami powstania styczniowego w okolicy Koluszek”.
Wycieczka rowerowa „do Źródeł Rzeki Rawki”
20 sierpnia, mimo panującego upału odbyła się już piąta i zarazem ostatnia wycieczka rowerowa w ramach projektu „Aktywne lato z historią Koluszek'23” realizowanego przez Stowarzyszenie Historia Koluszek przy wsparciu Gminy Koluszki. Udział wzięły 32 osoby. Część merytoryczną poprowadzili Adrian Kut i Mateusz Pecyna.
Odsłonięcie muralu upamiętniającego Oddział Armii Krajowej por. Romualda Ziółkowskiego - „Sama”
14 sierpnia, w przeddzień Święta Wojska Polskiego odsłonięto mural poświęcony Oddziałowi Armii Krajowej por. Romualda Ziółkowskiego w Parku Miejskim. Wydarzenie połączone z piknikiem wojskowym przyciągnęło wiele osób.
Wycieczka piesza „Śladami społeczności żydowskiej w Koluszkach”

Wycieczka jest organizowana w ramach zadania publicznego pt. „Aktywne lato z Historią Koluszek 23” powierzonego przez Urząd Miejski w Koluszkach, realizowanego przez Stowarzyszenie Historia Koluszek.
Rajd rowerowy Śladami Powstania Styczniowego w okolicy Koluszek
Nie ma udanych wakacji dla pasjonatów rowerów bez corocznego rajdu. Stowarzyszenie Historia Koluszek od 2017 roku co roku organizuje „święto dla rowerzystów”, tak też było i w tym roku. Rajd ten jest częścią większego projektu o nazwie „Śladami Powstania Styczniowego w okolicy Koluszek” realizowanego przy wsparciu Ministerstwo Obrony Narodowej. Projekt ten ma przywrócić i utrwalić pamięć o naszym lokalnym oddziale partyzanckim. Partnerami rajdu były Szkoła Podstawowa im. Juliana Tuwima w Różycy, Muzeum im. Leokadii Marciniak oraz Rowerowe Koluszki.
Wycieczka rowerowa „Poznajmy naszych sąsiadów Bukowiec - Kurowice - Karpin”
18 czerwca odbyła się już druga z pięciu planowanych wycieczek w ramach projektu „Aktywne Lato z Historią Koluszek” realizowanego przez Stowarzyszenie Historia Koluszek przy wsparciu Gminy Koluszki.
Wycieczka rowerowa „Wokół Mrogi”
4 czerwca odbyła się pierwsza z pięciu planowanych wycieczek w ramach projektu „Aktywne Lato z Historią Koluszek” realizowanego przez Stowarzyszenie Historia Koluszek przy wsparciu Urzędu Miejskiego w Koluszkach. Wycieczki piesze i rowerowe mają przybliżyć uczestnikom nieznaną historię najbliższej okolicy.
I Koluszkowskie Forum Organizacji Pozarządowych
11 października 2022 r. w sali Urzędu Miejskiego w Koluszkach odbyło się I Koluszkowskie Forum Organizacji Pozarządowych. Organizatorem było Konsorcjum EdukaTor, w skład którego wchodzą Stowarzyszenie Historia Koluszek, LGD Stowarzyszenie Mroga, Stowarzyszenie Okiem Kobiety oraz Stowarzyszenie KobieTy Łódź.
Projekt „Aktywne Lato z Historią Koluszek”
Projekt polegał na zorganizowaniu 6 różnych wycieczek rowerowych, bądź pieszych, które w znacznej części trasy przebiegały przez gminę Koluszki. Wycieczki te przeznaczone były dla osób dorosłych i młodzieży pod opieką osób dorosłych, a przede wszystkim mieszkańców Gminy Koluszki. W trakcie wycieczek uczestnicy mogli poznać mało znane historie naszego regionu, jak i zobaczyć najładniejsze miejsca w naszej gminie. W ramach projektu zorganizowano 5 wycieczek rowerowych i jedną pieszą, wszystkie zakończone ogniskiem.
Spotkanie z historią Oddziału „Sama”
7 września 2022 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Koluszkach odbyło się spotkanie poświęcone działalności Oddziału Partyzanckiego „Sama”. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Stowarzyszenie Historia Koluszek, Stowarzyszenie Patriotyczne Brzeziny oraz Muzeum im. Leokadii Marciniak w ramach realizowanego projektu „Chłopcy od Sama – niezwykły oddział partyzancki AK” współfinansowanego z Ministerstwa Obrony Narodowej.


