Rajd pieszy Śladami Historii 2015

Rajd pieszy Śladami Historii 2015

W miniony piątek (20 listopada 2015 r.) od godz. 9 mieszkańcom Koluszek mogły rzucić się w oczy niecodzienne widoki – np. żołnierz Wehrmachtu patrolujący park miejski lub uganiający się za grupkami młodzieży i krzyczący „Halt!”. Ten oraz inne wydarzenia były efektem organizowanej przez Stowarzyszenie Historia Koluszek gry miejskiej pt. „Śladami historii”.

Gra miała za zadanie przenieść uczestników do czasów II wojny światowej. Gra rozpoczynała się w Miejskiej Bibliotece Publicznej, gdzie wszyscy ustawili się do niemieckiego urzędnika po odbiór dokumentów - kenkart. Musieli również, tak jak to było podczas okupacji, złożyć na nich odciski palców. Następnie, w równych odstępach czasowych, zespoły wyruszały w teren. Pierwsze zadanie czekało je na rynku wtorkowym, gdzie drużyny „składały przysięgę”. Zadanie to polegało na zapamiętaniu i wyrecytowaniu jak największej ilości tekstu przysięgi Armii Krajowej. Po wykonaniu zadania nowi członkowie podziemia otrzymywali okupacyjne pieniądze (tzw. młynarki, górale) oraz gryps, po czym ruszali w dalszą drogę i trafiali na teren Liceum Ogólnokształcącego nr 1. Tam czekało ich zadanie sprawnościowe z rzutu do celu replikami granatów. Następnie drużyny szły do parku, aby sprawdzić się w przekazywaniu wiadomości za pomocą alfabetu Morse'a. Na trasie jednak czekała ich niespodzianka, żołnierz niemiecki patrolujący teren parku i rewidujący podejrzanych przechodniów. Każda rewizja zależała od zachowania drużyny, jedni przechodzili ją łagodnie, pokazując tylko dokumenty, drudzy wprost przeciwnie - uciekali, a żołnierz ruszał za nimi w pościg. Kiedy dorwał danego osobnika, nie było litości. Rewizja dokumentów, toreb, kieszeni. Aby poznać okupacyjne Koluszki, należy wiedzieć jak wyglądało obecne miasto w tamtych czasach, dlatego kolejnym zadaniem było rozpoznawanie miejsc ukazanych na dawnych fotografiach Koluszek. Następnie młodzież musiała sprawdzić się w tajnym nauczaniu i odpowiedzieć na pytania z nim związane. Ostatnim etapem był punkt zlokalizowany w Kościele Niepokalanego Poczęcia NMP w Koluszkach, gdzie drużyny miały dostarczyć gryps, który otrzymały na punkcie nr 1. W tym miejscu każdy patrol poznawał drugowojenną historię koluszkowskiej świątyni i trudów okupacyjnej modlitwy.

Finał gry odbył się w Miejskiej Bibliotece Publicznej, gdzie zmęczeni i wymarznięci punktowi oraz członkowie patroli mogli skorzystać z ciepłego poczęstunku. Tam wszyscy z niecierpliwością oczekiwali wyników gry. I miejsce zajęła drużyna „Sienkiewicze” z Liceum Ogólnokształcącego nr 1 w Koluszkach, II miejsce przypadło drużynie „Szynszylki” również z LO nr 1, III miejsce zaś trafiło do „Strażnicy historii” z Gimnazjum nr 1 w Koluszkach. Wyróżnienie zostało wręczone drużynie ze Szkoły Podstawowej w Różycy. Całości towarzyszyła przygotowana przez stowarzyszenie wystawa tablic z historycznymi zdjęciami i dokumentami z okresu II wojny światowej. Śmiało możemy powiedzieć, że wydarzenie się udało i z pewnością w przyszłości przygotujemy jeszcze ciekawszą i większą grę miejską lub terenową. Niezmiernie dziękujemy Dyrekcji oraz Pracownikom Miejskiej Biblioteki Publicznej w Koluszkach za możliwość skorzystania z budynku biblioteki oraz okazaną pomoc.